Praca w Nowej Zelandii

 

Chcesz zmienić coś w życiu, znaleźć swoje miejsce, spróbować czegoś nowego? Chcesz wyjechać daleko, nie oglądać się za siebie i zamieszkać w kraju, gdzie natura stworzyła najpiekniejsze muzeum świata? Wyjedź do Nowej Zelandii! Jak się przygotować?

Przygotowania

W pierwszej kolejności, jeszcze na miejscu musimy rozejrzeć się za możliwościami pracy, opcjami najkorzystniejszej ceny biletu oraz rodzajami wiz. Choć jest ich wiele najwazniejsze możemy wyróżnić: turystyczna, pracownicza, rodzinna/partnerska i rezydencka. Pierwsza zostaje przyznana na najprostszych warunkach, przysługuje na 3 miesiące. Na miejscu można ją przedłużyć o kolejne 3 miesiące. Wiza pracownicza to taka, która pzowala na pracę. Aby ją dostać należy otrzymać ofertę pracy od pracodawcy. Wiza rodzinna/pracownicza będzie w zasięgu naszej ręki jeśli udowodnimy, że jesteśmy związani z osobą przebywającą na terenie Nowej Zelandii. Natomiast wizę rezydencką otrzymuje się p 2-letnim pobycie na wyspie lub w systemie punktowym. Do Nowej Zelandii najlepiej wybrać się w maju, dzieki temu nie odczujemy zbyt silnie zmiany klimatu. Jeśli chodzi o ceny biletów lotniczych, to uzależnione są one od linii oraz od daty. Wiadomo, że najdroższe przeloty są w lipcu/sierpniu oraz grudniu-lutego, czyli odpowiednio w Europejskie i Nowozelandzkie lato. Do wyszukania lotu warto użyć uniwersalnej wyszukiwarki lotów, która sprawdzi nam ceny kilku linii lotniczych za jednym razem.

Szukanie pracy

Sprawdzenie rynku zalecane jest jeszcze przed wylotem. Najlepiej znaleźć kilka-kilkanaście ofert, przygotować odpowiednie CV i list motywacyjny, wysłać oraz czekać na to, ajkie będzie zainteresowanie naszymi umiejętnościami i doświdczeniem. Jeśli np. na 10 wysłanych ofert nie dostaniemy żadnej zwrotki, trzeba się poważnie zastanowić, czy warto inwestować w wyjazd, jeśli nasze stanowisko nie jest tak bardzo pracodawcom potrzebne. Kolejnym etapem są rozmowy o wizie oraz czy mieszkamy w Nowje Zelandii. Często pracodawcy zastrzegają sobie prawo do rozmowy rekrutacyjnej na miejscu, ale są też tacy, któzy zatrudnią nas po rozmowie przez Skype’a. Niekiedy jendak poszukiwania pracy musimy kontynuować na miejscu. Dwie przydatne strony, to seek oraz trademe. Na obu stronach znajdziemy najwięcej ogłoszeń. Najważniejsze to mieć dobre CV i pozytywne nastawienie.

New Zealand Flag on old paper

Wiza pracownicza

Jeśli uda nam się zdobyć pracę rozpoczynamy proces o wizę pracowniczą. Podstawą jest  podpisany kontrakt z pracodawcą, którego kopię należy załączyć do aplikacji. Jeżeli nasz zawód jest na liście poszukiwanych pracowników w Nowej Zelandii mamy 50% procesu za sobą, w innym wypadku proces będzie dłuższy i żmudniejszy.
Jeśli natomiast jesteśmy na liście poszukiwanych zawodów i jesteśmy w stanie to udowodnić, przechodzimy prosto do procesu wizowego. Na aplikację wizową składa się wiele dokumentów. Kilka z nich trzeba załatwić jeszcze w Polsce, a wszystkie muszą być przetłumaczone na język angielski:

– Aktualne badania lekarskie, nie starsze niż 3 miesiące

– Aktualne zaświadczenie o niekaralności, nie starsze niż 6 miesięcy

– Wszelkie dowody na kwalifikacje w danym zawodzie, w tym dyplomy, szkolenia, itd.

– Kopia kontraktu pomiędzy nami a pracodawcą

– Paszport (oryginał)

Wypełnione  formularze zanosimy do najbliższego biura immigration, skąd zostają wysłane do Wellington. Tam są rozpatrywane i jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań odsyłane są do osoby aplikującej. Dopiero wtedy możemy rozpocząć pracę u danego (tylko i wyłącznie!) pracodawcy.

Ile można zarobić miesięczne:

  • prosta praca w biurze to ok. 7 tys. zł
  • początkujący przedstawiciel handlowy ze służbowym samochodem – 8,2 tys. zł
  • konsultant finansowy – 18,3 tys. zł
  • kierowcy ciężarówek – 9 – 12 tys. zł
  • stolarze – 66 zł za godzinę
  • murarze 880 zł dziennie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.