Karkonosze – góry pełne skarbów

 

Szukasz miejsca na aktywne wakacje, gdzie nie będziesz się nudzić? Uwielbiasz góry i nie wyobrażasz sobie innego miejsca na wypoczynek? Karkonosze to miejsce magiczne, pełne niezwykłych krajobrazów, zamków i skarbów. To idealne miejsce na spędzenie wakacji, długiego weekendu czy kilkudniowego wyjazdu.

Karkonosze to miejsce niezwykle bogate w atrakcje turystyczne, zapierającą dech w piersiach przyrodę oraz zabytki. Znajdziemy tam szczyty – Śnieżka, Szrenica, Wielki Szyszak czy Łabski Szczyt, wodospady Kamieńczyka, Szklarki i Podgórnej oraz wiele zamków i pałaców. Najpopularniejsze zamki w okolicy to Zamek Chojnik, znajdujący się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, Zamek Czocha, Bolczów czy Bolków. Warto zajrzeć też do niezliczonej ilości pałaców z różnych okresów. Często znajdują się w nich hotele, w których możemy poczuć się magię starych komnat oraz tajemniczych zakamarków.

Co koniecznie zobaczyć?

  • Śnieżka (1602 m n.p.m.) – jest to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz całych Sudetów oraz Republiki Czeskiej. Na szczycie znajduje się barokowa kaplica z XVII wieku pod wezwaniem św. Wawrzyńca, który jest patronem przewodników
  • Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) – drugi, pod względem wysokości, szczyt w polskiej części Karkonoszy. Szczyt ukształtowany jest z karkonoskiego granitu i pokryty jest gołoborzem.
  • Łabski Szczyt (1471 m n.p.m.) – wierzchołek tego trzeciego pod względem wysokości szczytu znajduje się w zachodniej części Śląskiego Grzbietu. Szczyt znjaduje się po poslkiej stronie,a  po czeskiej wybija z niego źródło Łaby.
  • Szrenica (1362 m n.p.m.) – to u jej stóp leży duży, popularny ośrodek narciarsko-turystyczny – Szklarska Poręba. Rumowisko skalne, które tworzy szczyt, pokryte jest charakterystycznymi zielono-żółtymi porostami, które z daleka wyglądają jak szron – stąd też nazwa.
  • Wodospad Kamieńczyka to najwyższy (846m n.p.m) wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Składają się na niego 3 kaskady o łącznej wysokości 27 m. Spada do niezwykle malowniczego Wąwozu Kamieńczyka, o 100 m długości.
  • Wodospad Szklarki to kaskada potoku Szklarka, który efektownie zwęża się ku dołowi, tworząc na dnie kolisty kocioł. Znajduje się w Karkonoskim Parku Narodowym, na wysokości 520 m n.p.m. Przy wodospadzie można odpocząć i zjeść, a nawet przenocować w małym schronisku PTTK „Kochanówka”
  • Wodospad Podgórnej znajduje się w sercu Karkonoszy, na wysokości 547 m n.p.m. składa się z potrójnej kaskady jest trzecim co do wielkości wodospadem w polskich Karkonoszach. Pomimo swojej niezwykłej malowniczości jest on najrzadziej odwiedzany przez turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.